Глобата е вид административно наказание, предвидено в чл. 13, б. „б“ ЗАНН. Съгласно чл. 79, ал.1 ЗАНН, наказателните постановления и решения на съда, с които са наложени глоби или са присъдени парични обезщетения в полза на държавата, се изпълняват по реда за събиране на държавните вземания.
Разпоредбата на чл. 82, ал.1, б. „а“ ЗАНН предвижда, че административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е глоба.Алинея две на същия текст гласи, че давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност. Съгласно член 82, ал.3 от ЗАНН независимо от спирането и прекъсването на давността наложеното наказание не се изпълнява ако е изтекъл срок, надвишаващ с една втора (т.е. три години) предвидения в алинеа първа срок.
Това е така наречената абсолютна давност, с изтичането на която изпълнението на административното наказание се изключва.При прилагането на ал.3, чл. 83 от ЗАНН, винаги трябва да се следи дали е започнало принудително изпълнение на глобата. Ако е започнало принудително събиране на задължението, то Ал. 3 не се прилага, а глобата се погасява с дву-годишна давност. С ТР 2/2017 г. на ВАС се реши именно спора по отношение на четвъртата алинея на чл. 82 от ЗАНН. Според нея се изключва приложението на чл. 82, ал.3 от ЗАНН, когато има започнало изпълнително производство. Според горепосоченото тълкувателно решение въпреки, че е започнало изпълнително производство, не може да се тълкува, че новата давност, която следва да се прилага е по чл. 171, ал. 1 от ДОПК ( пет години). Върховните съдии подробно са обяснили, че такова удължаване противоречи на целите на административното наказание за своевременност на наказанието. Глобата въпреки, че представлява публично вземане, се различава от данъците, митата и т.н, тъй като тя е резултат от административно-наказателно производство. Нейната цел е да се въздейства възпитателно и предупредително върху членовете на обществото, именно за това за нея е предвидена по-кратка, двугодишна, изпълнителна давност. За правна помощ и въпроси във връзка с изпълнение на наказанието „ глоба“ може да се обърнете към мен на e-mail: probonocase@abv.bg!
Коментари
Публикуване на коментар