Пропускане към основното съдържание

Заличаване на възбрана след публична продан. Дали е добра идея?


Възбраната цели да запази недвижимите имоти на длъжника, или друго лице в неговия патримониум, като чл. 453 от ГПК предвижда непротивопоставимост на прехвърлянето и учредяването на вещни права, извършени след вписване на възбраната по отношение на взискателя. Възбраната обезпечава възможността за изпълнение върху възбранения недвижим имот. Тя осигурява както възможност кредитора да се удовлетвори от възбранения имот,  така и ограничава  последващи разпореждания, за да се обезпечи изпълнение и на други притезания освен парични.
Запазването на възбраните след публичната продан защитава правото на собственост на купувача, придобито по силата на влязлото в сила постановление за възлагане. Съобразно чл. 496, ал. 2, изр. второ от ГПК на купувача не могат да бъдат противопоставени права на трети лица, ако те не могат да бъдат противопоставени на взискателя. В този смисъл, възбраната осигурява по-ранна противопоставимост на правото на собственост на купувача, който момент е датата на вписване на възбраната на взискателя. Така купувачът от публичната продан получава защита спрямо лица, вписали свои актове относно недвижимия имот след вписването на възбраната и преди вписване на постановлението за възлагане.
Съгласно мотивите към т. 3 на Тълкувателно решение № 1 от 10.07.2018 г. на ВКС по тълкувателно дело № 1/2015 г., ОСГТК „С вписване на възбраната последващите разпореждания на длъжника с възбранения имот са непротивопоставими на взискателя и присъединените кредитори. На тях са непротивопоставими и претенциите на трети лица към възбранения имот, ако исковите молби, с които тези претенции са заявени пред съд, подлежат на вписване, но не са вписани преди вписване на възбраната. Поради това действие на възбраната взискателят и присъединените кредитори по чл. 45 6 от ГПК ще могат да се удовлетворят от цената на имота въпреки последващи разпореждания на длъжника и независимо от основателните претенции на трети лица към възбранения имот“.
Пак Въз основа на постановлението за възлагане купувачът придобива всички права върху закупения имот, които длъжникът е притежавал към момента на вписването на възбраната и на него не може да се противопоставят никакви права на трети лица, които са непротивопоставими на взискателя и присъединените кредитори. съгласно цитираното тълкувателно решение на ВКС, което представлява задължителна съдебна практика „Наложената обезпечителна възбрана не се погасява, нито се отменя след извършване на публичната продан на възбранения недвижим имот, тъй като същата брани интереса и на купувача от публичната продан. Купувачът от публичната продан „встъпва“ едновременно в правното положение, както на длъжника, като придобива неговите права върху имота, така и в правното положение на кредиторите – в смисъл, че на него е непротивопоставимо всичко, което не може да бъде противопоставено на кредиторите. Вписаната възбрана осигурява по-ранна противопоставимост на правото на собственост на купувача по публичната продан, за времето от датата на вписване на възбраната спрямо лицата, вписали свои актове относно недвижимия имот след този момент, до вписване на постановлението за възлагане“. Така ако са вписани права след вписването на възбраната, но преди вписването на постановлението за възлагане на недвижим имот, същите тези права не могат да се противопоставят нито на кредиторите, нито на купувача от публичната продан.
Възбраната на недвижим имот може да бъде заличена съгласно чл. 31от Правилника за вписванията с „писмено нареждане на учреждението или длъжностното лице, което е наложило възбраната или пред което е представена гаранцията или обезпечението“ или „по искане на заинтересования със заявление, към което прилага удостоверение от надлежното учреждение, че вписването може да се заличи“.
Възбраната не е вещно право, тя е вещна тежест върху недвижим имот. От момента на вписването на възбраната длъжникът търпи ограничение на правото си да се разпорежда с вещта, като под страх от наказателна отговорност не може да я поврежда, изменя или унищожава. Съгласно чл. 452, ал. 2 ГПК извършените от длъжника разпореждания с възбранен имот са прогласени от законодателя за недействителни спрямо взискателя, който я е наложил. Ефектът на тази недействителност се изразява в предназначението на възбраната като обезпечителна мярка да „пази имота“ в патримониума на длъжника, за да може по отношение на този имот да се проведе принудително изпълнение въпреки извършеното разпореждане в полза на трето лице.
При извършена публична продан възбраната не може да бъде вдигната и след изплащането на сумите по разпределението, тъй като тя брани интереса на купувача от публичната продан. Когато бъде вписано постановлението за възлагане, то не придобива ред от вписването, но от най-ранно вписаната възбрана от кредитор, който е участвал в разпределението, тъй като всички кредитори, вписали по-късно възбрани, се присъединяват и имат равни права с този, който е вписал най-ранната. Дори отделни разпореждания и искови молби да са вписани по-рано от възбраните на последващите кредитори, те са им непротивопоставими, тъй като последващите кредитори са присъединени по право към този с най-рано вписаната възбрана. Вдигнатата (заличената) възбрана губи своето действие, но действието на останалите незаличени вписвания остава според тяхната поредност. По този начин купувачът от публичната продан, чието постановление за възлагане е вписано последно, би се оказал обвързан от предходните незаличени вписвания, а те може да са разпореждания на длъжника с възбранения имот или уважени искове по искови молби, вписани след първата възбрана, но преди вписването на постановлението за възлагане.
След влизане в сила на постановлението за възлагане от публична продан, придобилият собствеността купувач и всеки последващ приобретател на имота може да поиска заличаване на вписаната възбрана по изпълнението, ако не му е противопоставима и не брани права.  В случай, че след вписването на възбраната и преди вписването на възлагателното постановление има вписани разпореждания с имота, които биха накърнили интереса на купувача от публичната продан, то тогава възбраната би следвало да остане вписана. Така би било видно, че действията вписани след възбраната са недействителни и всеки заинтересован  би могъл да предяви иск за да установи тази недействителност.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Поделяне на имущество след раздяла

Както казват Римляните : когато двама си имат доверие, договор между тях не е нужен. Ако поклатите одобрително глава докато четете тези редове, значи сте щастливи със своята половинка и няма нужда да четете надолу. Ако пък предизвиках горчив смях, то ще ви помогна да си разясните последствията от това да живееш на съпружески начала със своята половинка. Съпружески начала или фактическо съжителство е доброволно съвместно съжителство на съпружески начала на две пълнолетни лица, по отношение на които не съществува родство, представляващо пречка за встъпване в брак, което е продължило повече от две години и при което лицата се грижат един за друг и за общо домакинство. Това определено е изводимо от други закони, но не и от Семейния кодекс. Често след като двама души са живели на съпружески начала, след раздялата им остава да разрешат два съществени въпроса. Какво ще правят с имуществото, което са придобили заедно и ако имат деца, то как ще се грижат за тях. И в двата казуса най-безбол

Какво е ЕОРИ ( EORI) номер?

EORI (ЕОРИ) е регистрационен и идентификационен номер на икономическите оператори и физическите лица, използван при всички дейности, обхванати от митническото и акцизното законодателство. Считано от 1 юли 2009 г., всички икономически оператори при взаимодействието си с митническа администрация на държава-членка на Европейската общност, е необходимо да притежават уникален идентификационен номер EORI съгласно Регламент (ЕО) No 312/2009 г. В тази връзка всички митнически агенти, фирми и физически лица, изпращащи и получаващи пратки е необходимо да притежават получат EORI номер. ЕОРИ номер може да бъде издаден на : • юридически лица установени на територията на ЕС • физически лица установени на територията на ЕС • физически и юридически лица установени извън територията на ЕС, при извършване на митнически дейности в ЕС. ЕОРИ номер може да ви бъде поискан в случайте, когато изпращате стоки, но не е задължително. В случайте на получаване на пратки и представителство пред митническ