Запис на заповед е ценна книга, която представлява писмено, доброволно уреждане на финансово плащане.
Записът на заповед е валиден когато отговаря на законовите изисквания за неговото съставяне, съдържаща се в чл 535 от ТЗ. Първото изискване за документа е задължително да бъде наименуван „запис на заповед“, според задължителната съдебна практика в съдържанието на документа също трябва да се съдържа израза „запис на заповед „. Второто изискване на закона е записа на заповед да съдържа безусловно обещание за плащане. Тоест поетото задължение не трябва да се поставя в зависимост от никакви условия, в противен случай записа на заповед би бил невалиден. За да е валиден записа на заповед трябва да съдържа още сумата, за която се задължава поемателят, трите имен на задълженото лице ( ЕГН, номер на лична карта, адрес не са задължителни реквизити, но биха затруднили откриването на лицето), дата на издаване и подпис на издателя.
Записа на заповед НЕ Е невалиден, ако е пропуснат да се посочи падежа, тогава се приема, че е платим на датата на неговото предявяване. Ако не е посочено мястото на плащане също не е невалиден документа, счита се че плащането следва да бъде осъществено на мястото на издаването. Когато е невалиден един запис на заповед, той може само да послужи само като доказателство за предадена сума пари в един евентуален исков съдебен процес. Невалидният запис на заповед не може да послужи за издаване на заповед за изпълнение или за издаване на изпълнителен лист в заповедно производство. Причината за това е че при постъпило искане в заповедното производство съдът следи служебно за това дали документа отговаря на изискванията на чл. 535 и 536 от ТЗ.
Към записа на заповед биха могли да се добавят допълнителни клаузи. Клаузата „ без протест“ означава, че издателят няма право да откаже да плати сумата по записа на заповед . Клаузата „ без разноски“ означава, че не биха могли да бъдат искани разноските за събиране на вземането. Клаузата „ не на заповед“ означава, че поемателят няма право да прехвърля правата, които получава от записа на заповед на друго лице ( чрез джиро или допълнителен лист, прикрепен към записа на заповед).
Вземанията по записа на заповед се погасяват с кратка три годишна давност от датата на падежа.
За повече информация или консултация относно съставянето на запис на заповед или на събиране на задълженията по нея може да се обърнете към мен на e-mail : probonocase@abv.bg !
Както казват Римляните : когато двама си имат доверие, договор между тях не е нужен. Ако поклатите одобрително глава докато четете тези редове, значи сте щастливи със своята половинка и няма нужда да четете надолу. Ако пък предизвиках горчив смях, то ще ви помогна да си разясните последствията от това да живееш на съпружески начала със своята половинка. Съпружески начала или фактическо съжителство е доброволно съвместно съжителство на съпружески начала на две пълнолетни лица, по отношение на които не съществува родство, представляващо пречка за встъпване в брак, което е продължило повече от две години и при което лицата се грижат един за друг и за общо домакинство. Това определено е изводимо от други закони, но не и от Семейния кодекс. Често след като двама души са живели на съпружески начала, след раздялата им остава да разрешат два съществени въпроса. Какво ще правят с имуществото, което са придобили заедно и ако имат деца, то как ще се грижат за тях. И в двата казуса най-безбол
Коментари
Публикуване на коментар